Unknown

Çevre Dostu Ürünler Tercih Edelim


Çevre Dostu ürünler Kullanmayı İhmal Etmeyin …Küresel ısınma ve su kaynaklarının aşırı tüketimi nedeniyle dünyamız, artan bir hızla türlerini ve yaşam alanlarını kaybediyor.Bağımlı olduğumuz yaşam sistemlerinin, iklim değişikliği gibi tehditlere karşı koyma gücü azalıyor.

Bu yüzyılın en büyük tehdidi olarak kabul edilen küresel iklim değişikliği, dünya üzerindeki yaşamın sürmesi için herkesin acil önlem alması gereken bir gerçektir.

Tüketim alışkanlıklarımızı ve davranış biçimimizi değiştirerek dünyamızı koruyabiliriz.

O halde, “Yaşayan Bir Dünya İçin“ çevre dostu ürünleri tercih etmeliyiz.

Çevre Dostu Ürün Nedir?

Unknown-1

 • žGeri dönüştürülebilen ya da geri dönüştürülmüş maddelerden oluşan,
 • žDoğal kaynaklarımızın tüketilmesini engelleyen, onları koruyan,
 • žİçerisinde zehirli madde barındırmayan,
 • žÜretimi esnasında çevreye daha az zarar veren,
 • žEnerji ve su tasarrufu sağlayan

ürünlere çevre dostu ürünler diyebiliriz

Ekolojik Ürün Nedir?

Ekolojik ürünler de çevre dostu ürünler kapsamında bulunurlar.

Ekolojik ürün kısaca, tarım alanlarımızda yetiştirilen sebze ve meyve gibi ürünlerin insan sağlığı ve çevre açısından zararsız olma durumudur.

Ekolojik ya da hepimizin bildiği adıyla organik ürünler tohumdan hasata, hasattan tüketicinin eline ulaşıncaya kadar gerçekleşen tüm süreçlerde insan sağlığı, doğa ve diğer tüm canlılar için zararlı olan kimyasallar, katkı maddeleri ya da yöntemler kullanılmadan üretilen; kontrollü ve sertifikalı ürünlerdir.

ALTERNATİF ÜRÜNLER

ž
 • žžÇözücü bazlı boyalar/ürünler yerine su bazlı ya da uçuculuğu ve tehlikesi daha az olan boyaları ve ürünleri tercih edelim.
 • žLavabo açıcılar kullanmak yerine öncelikle lavabo pompası ya da tesisatçı kılavuzu kullanmayı deneyelim. Uygunsa lavabonun altını sökerek temizlemeye çalışalım.
 • žBoruların temizliği için karbonat ve sirke kullanalım.
 • žFırın temizleyicileri yerine fırındaki kirletici madde kurumuşsa suyla biraz nemlendirdikten sonra tuzla ya da karbonatla temizleyelim.
 • žHalılarımızı temizlerken kimyasal temizleyiciler yerine sabun bazlı ürünleri tercih edelim.
 • ž Klorlu çamaşır suları yerine oksijenli çamaşır suları, hidrojen peroksit bazlı çamaşır suları kullanalım.
 • žKimyasal kökenli gübreler yerine kompost dediğimiz bitki kök ve artıklarından oluşan doğal gübreleri ya da doğal hayvan gübrelerini tercih edelim.
 • žGeri dönüştürülmüş ambalajlarda satılan ürünleri alalım.
 • žKahve makinesi, çaydanlık, tencere ve elektrikli su ısıtıcılarımızda oluşan kireci gidermek için sirkeli su ya da limon tuzu kullanalım.
 • žOda spreyleri kullanmak yerine kapı ve pencerelerimizi her gün açarak ortamı havalandıralım. Bu işlem için çeşitli uçucu bitkisel yağlar kullanabiliriz.
 • žSaç jölelerine alternatif olarak amonyak içermeyen çevre dostu ürünler kullanabiliriz.
 • žTek kullanımlık piller yerine şarj edilebilen ve tekrar tekrar kullanılabilen pilleri tercih edelim.
 • žAerosol(sprey) kaplar yerine pompalı ürünler gibi ozon tabakasına zarar vermeyen ürünleri tercih edelim.
 • žAz elektrik tüketen çevre dostu elektrikli ev aletlerini tercih edelim ve kullanmadığımız zamanlarda kapatalım.
 • žMobilya alırken plastik veya metal olanlar yerine ahşap olanları tercih edelim.
 • žPlastik oyuncaklar yerine ahşap olanları tercih edelim.
 • žKırtasiye ürünleri alırken üzerinde CE işareti olanları tercih edelim. CE İşareti (belgesi), ürünlerin, amacına uygun kullanılması halinde insan can ve mal güvenliği, bitki ve hayvan varlığı ile çevreye zarar vermeyeceğini, diğer bir ifadeyle ürünün güvenli bir ürün olduğunu gösteren bir işarettir.

Plastik Poşet Kullanmayın

200_kucuk

 • Doğada yüzlerce yıl yok olmayan naylon poşetler yerine, çevreye zararı en aza indirilmiş, doğada kısa sürede biyolojik olarak parçalanabilen poşetlerin çevre dostu poşet veya bez çanta kullanın.

 

 

okulda-zorbalik

Çocuklara Zorbalığı Anlatmak

Çocuklara zorbalığı anlatabilmenin güzel bir yolu:

Geçen gün internette dolaşırken çok faydalı bir site keşfettim. www.egitimpedia.com. Çocuk gelişimi, eğitim sistemi, öğretmenler, okul öncesi eğitime dair çok güzel bilgiler var. Orada makaleleri okurken çocuklara zorbalığı anlatmak üzerine bu yazıyı gördüm ve  çok hoşuma gitti. Paylaşmak istedim. Sizin de  fırsat buldukça bu siteye  göz atmanızı tavsiye ederim.

zorbalik

Bir sınıf öğretmeni öğrencilerine arkadaşlarıyla alay etmenin, zorbalık etmenin ve aşağılamanın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlayacakları bir ders vermek istemiş.

Tüm öğrencilere boş bir sınav kağıdı dağıtmış.

-Haydi bakalım çocuklar. Şimdi bu kağıdı iyice buruşturun, yere atın, üstüne basın, istediğinizi yapın ama sakın yırtmayın.

Çocuklar öğretmenin dediğini yapmışlar. Yaparken de epey eğlenmişler.

Öğretmen seslenmiş:

-Tamam. Şimdi kağıdı yırtmadan dikkatlice açın ve düzeltin. Üzerindeki lekeler ve çizgiler gidiyor mu?

Çocuklar uğraşmışlar ama olmamış tabii.

-Öyleyse elinizdeki kağıttan onu yıprattığınız ve lekelediğiniz için özür dileyin. Bakın bakalım kağıt eskisi gibi oluyor mu?

Çocuklar bunu yapmaya yeltenmemiş bile. Ne yaparlarsa yapsınlar kağıdın asla eskisi gibi olmayacağını biliyorlarmış.

-İşte bir arkadaşınızla alay ettiğinizde, onu aşağıladığınızda ona yaptığınız şey aslında budur. Sonrasında ondan ne kadar özür dilerseniz dileyin o bunun izlerini hep üzerinde taşır.

Sınıftaki sessizlikten ve çocukların ona bakan gözlerinden öğretmen amacına ulaştığını anlamış. Çocuklara zorbalığın ne kadar kötü birşey olduğunu ve tekafisi olmadığını gayet net olarak anlatmış.

-Evet çocuklar, şimdi de biraz matematiğe bakalım…

Anne-babalara ve eğitimcilere ilham vermesi dileğiyle…

(*) Bristol Broadcasting Inc. ELECTRIC 102.7FM radyosunda anlatılan bir anektod.

Çocuklara zorbalığı anlatmak için yaratıcı güzel bir yol. Her zaman için çocukların birşeyleri anlatmaları için didaktik olarak söylemek yerine farklı bir şekilde dikkatlerini çekmek en etkili yol Çocuklar söz konusu olunca mutlaka her zaman yaratıcı olup, farklı yöntemleri denemek gerekiyor.

 

 

 

 

magazine-summer-craft-photo-420-FF0706EFDA01

Kullanılmış Kağıtlardan mozaik

Çocuklara bu ay boyunca kullandıkları farklı malzemeleri normal kullanım alanları dışında farklı şekillerde değerlendirmeyi öğretmeye çalışıyoruz.  Kullanılmış kağıtları, pet şişeleri, kapakları, kartonları, kutuları kullanarak eğlenceli çalışmalar yapıyoruz. Sadece tüketmek yerine yaratıcılıklarını kullanarak üretmeyi alışkanlık haline getirmelerini amaçlıyoruz.

Hem eğlenceli hem de kaynaklarımızı verimli kullanmaya yönelik faydalı bir davranış biçimi…

Bu sefer kullanılmış dergi parçalarından, kağıtlardan ve kağıt tabaklardan mozaik yapıcaz…

Gerekli malzemeler

 • Kağıt tabak
 • Dergi sayfaları, Kullanılmış kağıtlar
 • Makas
 • Tutkal
 • Su
 • Fırça

Yapılışı

Magazine Mosaic - Step 1

 1. Mozaiğinizi tasarlamadan önce ilham almak için farklı resimleri ve mozaik örneklerini çocuklarla birlikte inceleyebilirsiniz. Biz böyle bir güneş yapmak istedik. Siz ister bir hayvan, çiçek, yaprak ne isterseniz yababilirsiniz.
 2. Magazine Mosaic - Step 2Şeklinize karar verdikten sonra kağıt tabağın arkasına şekli çizmek için çocuklara yardım edin. İsterlerse soyut bir çalışma da yapabilir. Karar ve yaratıcılık onlara kalmış.
 3. Magazine Mosaic - Step 3Daha sonra şekli renklendirmek için dergi sayfalarından kullanmak istedikleri renklerdeki bölümleri küçük parçalar halinde kesebilirsiniz. Hatta daha da iyisi çocuklara verin küçük parçaları koparsınlar. Parçaların hepsinin çok düzgün olması şartı yok. Bu çalışma motor gelişmleri için de çok faydalı. Kullanılmış dergi ve gazete, renkli kağıt parçalarını değerlendirmek için de muhteşem bir yol.
 4. Magazine Mosaic - Step 4Kağıt parçalarını su ve tutkal ile birlikte karıştırın. Daha sonra resimde kullanmak istediğiniz renkleri ilgili bölümlere fırça yardımı ile yerleştirin. Çocukların renkleri gruplara ayrıpı birbirine benzer boyutlardaki parçaları kullanarak resmi bütün haline getirmeleri için de çok eğlenceli bir çalışma. Tüm parçalar yerleştikten sonra kuruması için bir kenara koyun.

 

Çocuklar gururla kullanılmış kağıtlardan yaptıklarıbu güzel eseri sergileyebilirler.

magazine-summer-craft-photo-420-FF0706EFDA01

_MG_8412

Çocuklarda Empati Gelişimi

Çocuklardaki akademik gelişim kadar duygusal gelişim de çok önemli. Çocuklarda bir davranışın yerleşmesi için yaşamın her anını değerlendirmek önemli. Biz de zuzubo’da çocuklar da empati gelişimini desteklemek için empati becerisinin zemini olan duyguları tanıma kutusu hazırlamıştık.

_MG_8412

Bunun sürekli bir yolculuk olduğundan yola çıkarak ve artık IQ dan ziayde insanalrın başarılarının EQ ile ölçüldüğünü göz öünde bulundurduğumuzda çocukların duygusal gelişimini destekleyip, duyguları konusunda farkındalık yaratmak çok önemli.

Empati Nedir ? 

Empati bir insanın kendisini karşısındakinin yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Bunun için de öncelikle kendi duygularının farkında olması ve bunları dile getirebilmesi gereklidir. Çocuklarda öncelikle 5 temel duygunun

– mutluluk

– üzüntü

– kızgınlık

– şaşkınlık

– korku

bilinip ifade edilebiliyor olması önemlidir.

Serçenin yürek çarpıntısını duymak 

Her insanın dünyayı algılayış biçimi farklıdır bunun için de karşımızdakinin penceresinden dünyaya bakabilmek empatinin en önemli adımıdır.

Çocuklara anlatabileceğiniz küçük bir hikaye;

Küçük bir serçe varmış, gör gürlediği zaman tir tit titreyerek yere yatar gök yıkılmasın diye de ayaklarını kaldırırmış. Bir yandan da korkumdan kırk kilo yağım eriyor diye ağlarmış. Bir gün birisi demişki sen kendin 10 gram bile yokken nerden 40 kilo yağın eriyecek. bunun üzerine serçe herkesin kendine göre ağırlığı , kilosu var sen ne anlarsın demiş.

Araştırmalar 5 yaşındayken duygusal zekası daha gelişmiş olanalrın 9 yaşına geldiklerinde akademik alandan daha fazla yararlandıklarını bulmuşlar.

Ayrıca duygularını daha iyi tanıyan ve anlatan çocukların arkadaşları tarafından da daha fazla kabul gördükleri saptanmış.

Çocuklarda empati becerisini geliştirmek için neler yapılabilir ? 

– Duyguların konuşulabildiği bir ortam yaratmak, yetişkin olarak bizlerin de duygumuzu ifade ediyor olmak, çocuğumuzun yaşadığı duyguların dile getirmek empatinin ilk adımı

– Olumlu duygular kadar olumsuzları da yaşamak doğaldır. bazen anne babalar olarak çocuklarımızın mutlu olmalarına o kadar odaklanıyoruz ki olumsuz duygularla karşılaşmamaları için hemen onlar için çözümler üretiyoruz. Halbuki çocukların bu duyguları yaşıyor olması bir zayıflık değil aksine hayatta baş etme becelerinin gelişmesini destekleyen önemli anlar. Ayrıca bir yandan da başkalarının yaşadığı olumsuz duyguların da farkına varmalarını sağlar.

– Başkalarının gerek mimik, jestleriyle gerekse de beden dilleriyle yansıttığı duyguları fark ettirip isimlendirmek çocukların duygu darağacını geliştirir.

– Duygusal farkındalığı arttırmak için temalı öykülerden yararlanılabilir. Bu öyküleri okuyup üzerinden konuşmak, sence hikayenin kahramanı ne hissetmiş olabilir, sen olsaydın ne hissederdin/ davranırdın gibi sorularla yönlendirici olmak empati becerisini destekler.

– Benzer bir sohebt çizgi film izlerken de yapılabilir.

– Yaşantının içinden yapılan geri bildirimler daha da faydalı olur. Bu nedenle arkadaşları ile yaşadığına tanık olduğunuz durumlar üzerinden konuşmak da önemli bir deneyim olacak.

– Çocuğunuzun başından geçen bir olayı size anlatırkenki takındığınız tutum da çok önemlidir. Unutmayın çocuklar olayları hepimiz gibi kendi penceresinden anlatır. Yapılması gereken dinlemek, hissettiği duyguları dile getirmek ve karşısındaki kişi ne hissetmiş olabilir konusunda onu düşündürmek olmalıdır.

– Bir de tabiki her zaman olduğu gibi en önemlisi çocuklara model olmamızdır. Çünkü çocuklar söylediklerimizden çok yaptıklarımıza odaklanırlar.

Çin alfabesinde dinlemek;

kulak 

– sen 

– gözler

– kesintisiz ilgi 

– kalp 

ifadelerinden oluşur.

 

 

 

ce4dd1a3772ef1c96b83e0a83c54a694

Yumurta Kartonu ile Yaratıcılık Sonsuz…

0455b63a0c1db6d1630a58999bb28ab1Çocuklar ile hem geri dönüşüm konusunu işlemek hem de onlarla birlikte faaliyet yapıp yaratcılıklarını ortaya çıkartmak büyük mutluluk.

Her gün yediğimiz yumurtaların kartonlarını atmayıp neler yapabileceğinizi bilseniz şaşarsınız.

Yumurt kartonları biraz yaratıcılık ile kah tırtıla ordan kelebeğe, kah bir resim tablosunda çiçeğe, bzaen bir kaplumbağaya, bazen de prenseslerin başını süsleyen taçlara dönüşüyor…

Hepsi bu kadar mı, mümkün mü yumurta kartonu ile yaratıcılık sonsuz. biraz boya biraz aksesuar ile çöpe atacağınız kartonlar birbirinden renkli oyuncaklara ve bazen de sanat eserlerine dönüşüyor.

Çocuklara birşeyleri atmak yerine onları nasıl farklı bir şekilde değerlendirebileceklerini göstermek müthiş. Öyle eğleniyorlar, yaptıkları ile, çıkan sonuçlar ile öyle mutlu oluyorlar ki…

Hep tüketmek yerine biraz da üretmeyi çocuklara öğretmek çok önemli… Eğer sürekli herşeyi çöp olarak atmaya devam edersek yakında hepimiz çöp dağlarının tepesinde yaşıyor olucaz….

9611af06d37e6ff3420ddd2a824855e5

Yumurta kartonundan turtıl için gerekli malzemeler

– yumurta kartonu

– renkli boyalar

– oynayan gözler

– yapıştırıcı

eğer tırtılı kelebeğe çevirme oyunu da isterseniz

DSC_0057
– yeşil bir karton

– bant

– beyaz bir kağıt

Yapılışı

– Öncelikle uzun yumurta kartonunun ince uzun tek sıra halinde kullanın.

– Kutuların her birinin kapalı tarafları yukarı gelecek şekilde yere yerleştirin.

– Çocuklara verin istedikleri gibi boyasınlar.

– Her bir kutunun tepesine küçük oynayan gözler veya ponpon  yerleştirin.

– En öndekinin ön kısmına çcoukların gözler koyup şönil ile antenler yapması için yardım edin. İstedikleri renkte yapabilirler kendi tırtıllarının ister mor, ister pembe ister de mavi anteni olabilir.

9611af06d37e6ff3420ddd2a824855e5

daha sonra tırtıl kelebeğe dönüşsün isterseniz tırtılı yeşil bir kartonun içine sarın.

DSC_0059çocukların kelebek formunda kesilmiş bar kağıdı istedikleri gibi kelebek kanatlarına boyamalarına yardım edin.

sabahleyin çocuklar uyandığında sürpriz onları bekliyor. Tırtıl kozalaktan çıkıp kelebeğe dönüşecek.

DSC_0053

Şahane bir tablo

Bir tuvali alıp çocuklarla birlikte boyayın. Üstüne yumurta kartonunun küçük yuvalarını çiçekler gibi kesip çocuklarla birlikte renkli renkli boyayın. Ortalarına evde kalmış farklı düğmelerden yapıştırın.

ce4dd1a3772ef1c96b83e0a83c54a694Çiçekleri tabloya yapıştıp şöillerden sap yapın.

Kurdeleyi de üstnüne yapıştırdınız mı şahane bir tablo.

Hem sevdiklerinize çocuklarla birlikte hediye etmek için hem de çocukların yaptıkları güzel çalışmaları saklamak için mükemmel.

ymurta kartonu ile yaratıcılık gerçekten sonsuz. yeter ki çocuklarla birlikte çalışmaya başlayın. Kim bilir daha neler çıkacak.

resimlerinizi bekliyoruz.

 

 

 

300_2588097

Şişe Kapakları ile Eğlence

Her gün onlarcası elimizden geçen şişe kapakları bu kez çocuklarla ile eğlenceye dönüşüyor.

Çocuklar annelerine, babalarına, büyükannelerine, arkadaşlarına  verecekleri şeyler yapmaya bayılırlar. Hele her zaman ellerinin altında olup da  yaratıcı fikirlerle dönüştürdükleri  şeyleri başka amaçlarla kullanmaya bayılıyorlar.

Bu ay konumuzu çevreyi korumaya ve geri dönüşüme ayırdık. Sizlerle farklı önerilerimizi paylaşıyor olucaz. Lütfen siz de bizimle paylaşın. Çocuklarımızı çevre konusunda daha bilinçli, geri dönüşümü bilen, herşeyi çöp olarak görüp atmak yerine yaratıcı fikirlerle oyuna ve eğlenceye dönüştürebilen kişiler olarak yetiştirelim.

Bu seferki önerimiz çok basit. Hepimizin her gün elinden geçen onlarca plastik şişe kapağından aslında yapılacak birçok güzel çalışma var.

Bildiğimiz plastik şişe kapakları yapılan yaratıcı çalışma ile örümcek kapaklar, canavar kapaklar, uçuç böceği kapaklar, kuş kapaklar, kapaklarla mozaik tablosuna dönüşüyor.

Hepsi yaratıcılığınıza kalmış.

Kapaklardan farklı hayvanlar yaratmak için gerekli malzemeler

– şişe kapağı

–  renkli boya

– göz

– şönil

– eva

300_2588097

Şişe kapaklarınızı istediğiniz renklerde boyayıp üstüne farklı gözler, şönilden ayaklar koyarak örümceklerinizi hazırlayabilirsiniz.

Ya da boş bir tuvale renkli şişe kapaklarını çocuklarla birlikte yapıştırın. Gaga olarak çocukların, eva veya renkli karton kullanması için yönlendirin.  Tüyler ile süsleyerek kuşlarına son halini verebilirler. Ayaklarını da renkli kalemler ile çizebilirsiniz. Çocuklar bu renklli kuşları yapmayı çok sevecekler. Hem çok basit hem de çok eğlenceli. Şişe kapakları ile eğlencede hiç sınır yok. Her şey yaratıcılığınıza bağlı.

6a00d8341cc08553ef016764f6f4c4970b

Şişe kapaklarından canavar için;

– plastik şişe kapağı

– gözler

– renkli karton, eva ve aksesuarlar

– yapıştırıcı

– makas

 

170278

 

Farklı renklerde ve büyüklüklerdeki şişe kapaklarının üstüne bir kocaman göz, küçük küçük bir çok göz, evalardan ve ya kağıtlafran yaptığınız canavar burunlar ve dişler yaparak çocukların kendi yaratıcılığı ile kendi canavarlarını yaratmalarını sağlayın.

Çocuklar herşeyin her zaman çöp olmayacağını yapacakları hem eğlenceli hem yaratıcı çalışmalar ile bambaşka şeylere dönüşebileceğini gördükçe çok heyecan duyuyorlar. Ellerinde atık malzemeleri nasıl değerlendirecekleri konusunda çocukları yönlendirmek her zamanki bizden ama yaratıcılık onlardan…

 

 

 

 

photo 3

Anneler Günü Sürprizi

Anneler Günü Sürprizi erken geldi.

Bilgisayarımda sürpriz bir el buldum. Sevgili kızım Aloş her zaman olduğu gibi yine dayanamamış anneler günü sürprizini bana erkenden vermişti. Annesini en çok başında gördüğü yere sürprizini bırakmıştı.

photo 3

Üzerinde kendi el yazısı ile anneciğim yazıyor içinde ise seni çok seviyorum yazan bir not vardı. tabiki her zamanki gibi yine taşlı kalplerle süslenmişti.

photo kopya 2

Bu basit kart tabiki gene beni çok mutlu etti. Bilgisayarın başına geldiğimde ekranında gördüğüm kızımın minik elleri ve sevgiyle, kendi emeğiyle yarattığı bu özel kart ondan aldığım güzel sürpriz hediyeler arşivindeki en özel yerini  aldı bile.

Kenardan mutluluk ve sevgiyle bakarken gözlerinde bir yandan da gurur okunuyordu.

Bu kolay ama bir o kadar da güzel kartı siz de anneler günü için çocuğunuzla birlikte sevdikleriniz için hazırlayabilirsiniz. Sonuç garanti, test edilip onaylandı :)))

Bu anlamlı kart için gerekenler;

– renkli kartonlar

– kalem

– makas

– yapıştırıcı

– Bir de minik eller

Yapılışı : 

Çocuklardan kartonun üzerine ellerini koymalarını isteyin. Sağ ve sol ellerinin şeklini birlikte çizin

Kartondan ellerinin şeklini kesip çıkarmaları için yardım edin.

photo 2 kopya

Farklı bir kartondan bir şerit kesip içine çocuğunuzun söylemek istediği mesajı yazın. Yeni yazma öğrenmişler için bunu kendilerinin yapması çok gurur verici oluyor.

Üstteki elin üstüne kime vermek istiyorsa o kişinin adını yazması için yardım edin.

Şeridi katlayarak bir ucunu bir ele diğerini diğer ele gelecek şekilde yapıştırın.

İki eki birbirinin üstüne getirerek mesajın içeride gizli olmasını sağlayabilirsiniz.

Açan kişiyi güzel bir sürpriz bekliyor.

Onlar da benim kadar mutlu olacaklar.

Şimdiden tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlarım, ailenizle birlikte daha nice anneler günü mutluluğu yaşamanızı dilerim

sevgiler

 

bfb-Celery-Print-Roses-xyx

Anneler Günü Heyecanı

Anneler Günü için geri sayım başladı. Biz Anneleri en mutlu eden şey çocuklarımızdan kendi emekleri ile yaptıkları bir hediye almak. Bir kağıda yaptıkları karalama bile olsa onu sevgiyle ve heyecanla bize getirip vermeleri, o sıradaki doğallıkları, sıcacık sevgileri ve gururları  herşeye değer…

Sevgili babalar lütfen çocuğunuzla birlikte annesi için basit ama mutluluk verici küçük hediyeler hazırlayın…Anneler Günü heyecanını hep birlikte yaşayın. İşte size pratik bir öneri … Kibrit kutusu çocukların hazine kutusuna dönüşüyor. İçine en sevdikleri minik objeleri koyup annelerine hediye edebilirler. çocuklarından alacakları bu anlamlı hediye tüm anneleri kesinlikle çok mutlu edecek.

matchbox-locket-craft-photo-420-FF0908-JEWELA05-1

Bir de kendi yaptıkları bir kartı da yanına iliştirdiniz mi anneden mutlusu yok. Bunun için de kerviz saplarını baskı için kullanarak çok güzel bir çiçekli bahar kartı yapabilirsiniz.

Bu kolay ama mutluluğu kesin olan hediye için gerekli malzemeler

 • kibrit kutusu
 • renkli kaplama kağıtları
 • çocukların sevdiği objeler
 • süsleme materyalleri
 • delgeç
 • ince kurdele
 • makas
 • yapıştırıcı

Yapılışı

Kibrit kutusunu çocukların seçtiği renkli kağıtlar ile kaplamasına yardım edin.

Kutunun iç tabanına da renkli kağıtla kaplayın

Kibirit kutusunun yanından bir delik açın ve oradan ince kurdele geçirin.

Kutuyu çocukların istedikleri gibi süslemesi için ellerine verin.

Ne kadar süslü o kadar güzel

içinden çıkanlar ise çok daha heyecan verici oluyor. Renkli taşlar, yapraklar, boncuklar, stickerlar….

Bahar Kartı

bfb-Celery-Print-Roses-xyx

 

 

 

 

 

 

 

Kereviz saplarını kesip boyayıp kartlarını çiçeklerle süsleyebilirler. istedikleri farklı materyalleri kullanarak kartlarını çeişitlendirebilirler. Herşey kendi yaratıcılıklarına bağlı

Tüm annelere çocukları ile birlikte güzel anları paylaşacakları nice mutlu anneler günleri dileriz.

Anneler Gününüz Kutu olsun

sevgiler

 

 

717

Çocuklar için Güvenlik Kuralları

Yine çocukların başına gelen felaket haberleri, yine acı çeken aileler, yine kayıp çocuklar… Allah hiç kimsenin başına vermesin. hep iyilerle karşılaşalım… Ama Dünya, maalesef sadece iyilerin yaşadığı bir yer değil. Kötüler de mevcut.
Hem de öyle kötüler var ki, bizim gözümüzden sakındığımız çocuklarımıza akla hayale gelmedik kötülükler edebiliyorlar. Bu yüzden çocuklar için güvenlik kurallarını çocuklarla mutlaka paylaşmalıyız.
Bu bilinçlenme ve öğrenme işinde, Yavuz Bingöl ve Öykü Gürman, bir proje oluşturmuşlar. Çocukları ve aileleri bilinçlendirmek için birçok ünlü isimle birlikte, dikkat etmemiz ve bilmemiz gereken güvenlik kurallarını, seslendirerek videolar hazırlamışlar. Tabi öncelik çocuklara yönelik. Hazırlanan bu video ve ses kayıtları televizyonlarda da yerini alacakmış.
dikkat-1
Bilinçlenme ve dikkat çok önemli. Maalesef artık haklı olarak herkesden herşeyden şüphe duyar hale geldik. Çocukları çok da korkutmadan onları bilinçlendirmeliyiz.
Ben de Alara ile mesajları görünce üstünden geçtim. Sandığımdan daha bilinçli olduğunu görünce mutlu oldum yabancılara karşı son derece güvensiz. Maalesef öyle olmalıyız. Hele söz konusu çocuklarsa.
Yabancılara yardım etme konusunda ya bana tuzak kuruyorsa o yüzden ben yardımsever de olsan yabancılara yardım etmiyorum dedi… Telefon numaralarını henüz ezberleyemediği için sen benim cebime koysan öğretmenden gerektiğinde istesem diye öneride bulundu…nasıl kaçıcam ya beni yakalarsa hızlı koşamazsam diye endişelendi biraz…
717
İşte uzmanlar ve pedagoglar tarafından hazırlanmış çocuklar için 14 güvenlik kuralı
 1. Yalnız yerler güvenli değil. Ben hep arkadaşlarımla oynarım!
 2. Tanımadığım kişilerden şeker, hediye almam!
 3. Ailemden izinsiz arabalara binmem!
 4. Yardım istersem, üniformalı birinden isterim!
 5. Kendi adımı, annemin adını, babamın adını bilirim. Telefon numaralarımızla adresimizi de bilirim!
 6. Su birikintisi, kuyu, havuz, nehir veya denize yanımda yetişkin olmadan yaklaşmam ve girmem!
 7. İstemediğim şeylere hemen “Hayır” derim!
 8. Tedirginsem hemen oradan uzaklaşırım, kaçarım!
 9. Yabancı biri bana dokunursa, buna izin vermem. Biri bana dokunduğunda kötü hissedersem de, “Hayır bana dokunma!” derim. Bu, benim en doğal hakkım!
 10. Sesim, alarmımdır benim. Tedirginsem, korkarsam hemen bağırırım. Çekinmem!
 11. Başkalarıyla konuştuklarımı aileme söylerim!
 12. Bir yere gitmeden önce aileme sorarım!
 13. Korkarsam, kendimi kötü hissedersem, hemen birine söylerim!
 14. Büyük biri benden yardım isterse, yardım etmeden önce ailemden izin alırım!

Lütfen siz de mutlaka çocuklarınızla üstünden geçin… maalesef son zamanlarda kaybettiğimiz çocuklara içimiz ağlıyor. Umarım artık bunlara son verilecek uygulamalar olur…

 

Glow-in-the-dark-Playdough-5

Kendi Oyun Hamurlarınızla Eğlence

Çocuklar için hep bir yenilik lazım. Oyun hamurları kim bilir kaç kez almışsınızdır biraz oynanmış biraz kenarda kalmış bir daha sıra gelmemiştir. Ama kendi yaptıkları ile uzun süre oyalayacağınızdan emin olabilirsiniz. Kendi yaptıkları herşey daha kıymetli ve eğlenceli oluyor unutmayın… Hem yaratıcılıklarını kullanıyorlar hem de kendileri yeni birşey üretmenin keyfini yaşıyorlar. Her zaman tüketmek yerine birşeyleri kendilerinin üretebileceğini göstermek için de çok güzel bir proje…

Oyun hamurlarının floresanlısını, kokulusunu farklı renklerdeki çeşitlerini denerken gün nasıl geçiyor anlamıyorlar. Bu kadar uzun süre hamurla oynamalarına inanamayacaksınız.

Hem çok basit hem de eğlenceli

İçindekiler 

 • 1 bardak un
 • 1/2 bardak tuz
 • 2 yemek kaşığı krem tartar
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • gıda boyası
 • 1 bardak kaynamış su
 • Floresanlı boyalar

Directions

Boyalar ve kaynamış su hariç tüm malzemeleri çocukların bir kapta karıştırmasına yardım edin.

Daha sonra karışıma kaynamış suyu da ekleyin. Bu işlemi bir büyüğün yapmasını öneririz. Kaynamış su sıcak olduğu için çocukların bir yerlerini yakmasını istemeyiz.

İyice karıştırın.

Çocukların eline karışımı verin ve yuvarlak toplar yapmalarına yardım edin. İstedikleri renkten birkaç damla boya koymaları için yönlendirin ve sonrasında oyun başlasın.

Bırakın istedikleri şekilleri yapıp kendi oyunlarını oynasınlar. Floresanlı boyalarla oyun sırasında ışığı kapatın ve parlamanın eğlencesini birlikte yaşayın. hatta mor ışığınız varsa eğlence daha da büyüyor.

Glow-in-the-dark-Playdough-5

Glow-in-the-dark-playdough-2

 

Kırmızı boya ve biraz çilek aroması katarak çilek kokulu hamurlarınızı yapabilirsiniz.

Strawbs

Ya da sarı boya ve limon esansı ile limonlu hamurlar …. hepsi eğlenceli ve yaratıcılığınıza göre farklılaşabilir…